Rodičovstvo nie je pre slabé povahy. Každý chce byť dobrý rodič. Ale ako vychovávať svoje dieťa, ak nás už od jeho narodenia zviera úzkosť a strach? Len si vezmite, čo všetko sa môže našim deťom prihodiť:

Bábätká môžu nedostatočne priberať, prestať dýchať počas spánku, môže ich uškrtiť šnúrka od cumlíka, môžu nám vypadnúť z rúk či zostať zabudnuté v aute.

Batoľatá môžu prehltnúť malú hračku, stiahnuť na seba nábytok, zaseknúť si hlavu v zábradlí, spadnúť dolu schodmi, vybehnúť na cestu alebo sa popáliť na sporáku.

Staršie deti sa môžu stratiť v obchode, spadnúť z bicykla či preliezačky, stať sa obeťou únosu alebo ich môžu v škole šikanovať iné deti a kradnúť im veci.

Tínedžeri sa môžu dostať do zlej partie či na nebezpečné webstránky, môžu ich vyhodiť zo školy, zapliesť sa s drogami a alkoholom, nevhodne experimentovať so sexom, nespraviť vodičák či nabúrať auto.

Mladí dospelí si môžu vziať nesprávneho človeka, zvoliť si zlú kariéru alebo sa odsťahovať príliš ďaleko. A potom – keď si začnete myslieť, že ste už za vodou – vám prinesú vnúčatá a všetko sa začne odznova.

Nech už sa nachádzame v ktorejkoľvek fáze rodičovstva a výchovy, musíme sa svojej úzkosti postaviť zoči-voči. Ak ju správne nespracujeme, môže sa stať, že budeme svoje deti príliš chrániť až dusiť, alebo budeme naopak nevšímaví a ľahostajní. Prekonanie rodičovských obáv a úzkostí nám pomôže vyvarovať sa zlých rozhodnutí vo vzťahu k deťom. Tu je 5 rád, ako byť dobrý rodič:

1. Buď opatrný, nie psychotický

Ako rodičia máme za úlohu previesť deti svetom, ktorý vie byť nepriateľský. Medzi zdravou opatrnosťou a psychózou je však tenká čiara. Áno, svet je plný rôznych nebezpečenstiev a je dobré, keď o nich vieme. Niektorí rodičia sú však natoľko ustráchaní, že chcú mať pod kontrolou každý detail života svojho dieťaťa. Ich deti sa potom boja riskovať a nie sú schopné stáť na vlastných nohách. Takáto paranoja zároveň ochromuje aj rodiča, a to zakaždým, keď stratí dieťa z dohľadu.

Niektorí rodičia sú natoľko ustráchaní, že chcú mať pod kontrolou každý detail života svojho dieťaťa.

Nedokážeš odstrániť každé riziko zo života svojho dieťaťa. Aj keby sa to dalo, bolo by to naozaj v jeho záujme? Tie najdôležitejšie lekcie v živote sa naučíme vďaka sklamaniam a zlým skúsenostiam. Ak svoje deti vychovávame v bavlnke, možno ich na čas ochránime, ale ukrátime ich o možnosť rásť prostredníctvom skúšok.

To, čo robiť môžeme a máme, je zaviesť rozumné preventívne opatrenia. Namiesto pravidla „Žiadna trampolína, žiadna šmýkačka“ radšej deťom ukážme, ako sa na nich hrať s rozumom a bezpečne. Namiesto varovania, aby sa nikdy nerozprávali s cudzími ľuďmi, im pomôžme naučiť sa všímať si ľudí a varovné signály. Nezakazujme im spraviť si vodičák, ale naučme ich šoférovať bezpečne. Rozprávajme sa s nimi o nebezpečenstvách, varujme ich pred nimi, ale nezakážme im všetko, čo im môže potenciálne ublížiť.

2. Vzdelávaj sa##

Zapamätaj si: Čím viac vieš o veciach, ktorým tvoje deti čelia, tým múdrejšie sa budeš rozhodovať a tým menej sa budeš trápiť. Vezmime si napríklad internet. Všetci vieme, že svet internetu môže byť pre deti nebezpečný. Problém je, že naše deti mnohokrát vedia o počítačoch a internete viac ako my. Nemôžeme ich učiť bezpečnosti na internete, ako ho sami nevieme používať. Navyše každý problém pôsobí hrozivejšie, ak mu úplne nerozumieme.

Riešením je osloviť nejakého počítačovo zdatného kamaráta, ktorý ťa naučí, ako pracovať s technológiami, a upozorní ťa na možné úskalia. Potom bude váš domáci počítač bezpečnejší. Čím viac budeš vedieť o zariadeniach, ktoré doma používate, tým menej sa budeš trápiť a tým účinnejšie budeš vedieť chrániť svoje deti. Toto platí nielen pre internet, ale aj pre iné oblasti, ktoré v tebe vyvolávajú obavy. Vďaka poznatkom sa môžeš na svoje obavy pozrieť z nadhľadu a ku každej hrozbe môžeš pristupovať múdro a konštruktívne.

3. Otvorene sa rozprávaj s deťmi##

Po tom, čo si sa s danou vecou sám oboznámil, nastal čas naučiť ju tvoje deti. Informované dieťa je najlepšia obrana proti mnohým veciam, ktoré by sa mu potenciálne mohli stať. Čím viac dieťa vie o existujúcich nebezpečenstvách a o tom, ako sa pred nimi chrániť, tým lepšie je chránené. Uč svoje deti. Rozprávaj sa s nimi o tom, čo vidia vo svojom svete, a vytvor prostredie, v ktorom sa budú môcť s tebou podeliť o svoje obavy. Využi tie vzácne chvíle, keď je tvoje dieťa otvorené a pripravené počúvať. Pri sprevádzaní detí životom sa ti naskytne nespočetne veľa príležitostí učiť ich, ako prežiť v tomto svete. Nenechaj si ich ujsť.

Okrem toho im treba, samozrejme, stanoviť primerané hranice. Pred niektorými vecami sa nedokážu ochrániť samy, a v takých prípadoch to musíme spraviť za ne. Aj vtedy to však treba spraviť tak, aby si uvedomili dôvody stanovených pravidiel. To im pomôže začať budovať vlastné hranice a chápať, čo robiť, ak niekedy dôjde k ich prekročeniu. Pomôž im osvojiť si rozumný životný štýl, aby vedeli, prečo robia, čo robia.

4. Vštepuj im sebadôveru, nie strach##

Aké by malo byť tvoje dieťa v dospelosti? Také, čo má pocit, že svet mu chce ublížiť, a bojí sa čeliť ťažkým situáciám, v ktorých sa ocitne? Alebo také, čo je dostatočne sebaisté a silné na to, aby prežilo ťažkosti, ktoré mu život prinesie? Väčšina z nás v tom má jasno.

Ak chceš, aby sa tvoje dieťa stalo silným, musíš budovať jeho sebavedomie. Musíš v neho veriť, povzbudzovať ho a vykresliť pred ním obraz silnej budúcnosti. Vštepuj mu nezlomnosť, nech žije s pocitom „Ja si v tomto veľkom, zlom svete poradím. Bude to dobré. Viem, čo je správne, a dokážem povedať nie.“

Nevravím, že deti majú byť arogantné, ale treba im dodávať silu. Neučme ich báť sa ľudí, ale pozrieť sa ľuďom do očí. Naučme ich, že je normálne odmietnuť to, čo im je nepríjemné. Pomôžme im naučiť sa, ako si určiť hranice, lebo príde čas, keď už nebudeme mať možnosť ochrániť ich. Kým ten čas nastane, naučme ich nadobudnúť istotu, že to zvládnu aj samy.

5. Buď bezpečný prístav##

Posledná vec a asi najväčší dar pre naše deti je, keď sa pre ne staneme bezpečným prístavom. Deti musia mať v každom veku možnosť pribehnúť domov k mame a otcovi a nájsť tam bezpečie. Ak im toto bezpečie neposkytnú rodičia, čo spravia? Budú ho hľadať na inom mieste alebo u iných ľudí a je dosť pravdepodobné, že ich voľba sa ti páčiť nebude.

Mama, otec, ak chceš byť dobrý rodič, miluj svoje deti! Často ich objímaj a hovor im, že ich ľúbiš. Daj im možnosť zveriť sa ti so svojimi starosťami a obavami. Keď ti povedia, že sa niečoho boja, nezľahčuj to. Nespochybňuj ich obavy, lebo už za tebou viac neprídu a nezveria sa ti. Počúvaj ich, snaž sa im porozumieť a buduj ich sebadôveru.

Keď tvoje deti pribehnú domov, musia tam nájsť bezpečie – miesto, kam môžu prísť bez strachu z odsúdenia, miesto, kde nájdu bezpodmienečnú lásku. To je ten najväčší dar, ktorý môžeš dať svojmu dieťaťu v tomto desivom svete.




Autor článku: Dr. Dave Currie

Zdroj fotografie: Ludovic Toinel