Deravé vrecká a finančné problémy

Zďaleka nie som najchudobnejší človek na svete – nikdy som ním nebol ani nebudem. Máme čo jesť, máme auto, žijeme v peknom dome a z času na čas si môžeme dovoliť aj nejakú zábavu. Podľa štandardných noriem patríme k strednej triede.

Aj tak som sa však dlhé mesiace nepokojne prehadzoval na posteli, zaplavený úzkosťou kvôli našej finančnej situácii.

Stres, ktorý som prežíval, do veľkej miery súvisel s tým, že som začal pracovať pre neziskový startup a moja mesačná mzda sa odvíjala od fundraisingu. Zháňali sme peniaze na veľmi dobrý, hoci zatiaľ neodskúšaný projekt a moja mzda nebola ani predvídateľná, ani vysoká. Moja manželka bola ešte stále doma na materskej, starala sa o naše štyri deti. Niet pochýb o tom, že naša situácia bola výsledkom našich rozhodnutí. Zároveň sme však obaja verili – a stále veríme –, že sme sa rozhodli správne a že robíme to, čo máme.

To ma však stresu nezbavilo.

Za pár mesiacov sme vyčerpali všetky svoje úspory a začali sme za veci platiť kreditnými kartami. Pamätám si deň, keď na mňa doľahla tiaž celej situácie. Spočítal som naše dlhy a uvedomil som si, že okrem hypotéky dlžíme ešte vyše 65 000 eur! Akoby ma obliali vedrom ľadovej vody.

Prekročili sme hranicu únosnosti.

Moje žonglovanie s číslami prerástlo do posadnutosti. Vytvoril som tabuľku všetkých našich príjmov a výdavkov a neustále som ju analyzoval. Nespúšťal som oči z konečnej sumy a hľadal som spôsoby, ako by to celé mohlo fungovať. Koľko nás vyjde živobytie tento mesiac? Mohlo by to byť budúci mesiac o čosi menej? Ak by sme sa nejakým zázrakom dostali k peniazom navyše, ktorú kreditnú kartu alebo pôžičku by sme mali splatiť ako prvú?

Nepáči sa mi byť finančne závislým od druhých. Som nezávislý moderný človek, ktorý chce zabezpečiť svoju rodinu a byť na to hrdý. V tom roku sa mi však rodinu nedarilo zabezpečiť tak, ako som chcel, a to ma zožieralo. Bolo to pokorujúce a ťažké obdobie.

Moje žonglovanie s číslami prerástlo do posadnutosti. Vytvoril som tabuľku našich príjmov a výdavkov a neustále som ju analyzoval. Nespúšťal som oči z konečnej sumy a hľadal som spôsoby, ako by to celé mohlo fungovať.

A odrazilo sa to na mojom prístupe k deťom. Zvyčajne bývam v pohode – rád sa s nimi zabávam, vtipkujem a nie som na ne prísny. No vtedy ma vytáčali aj maličkosti. Nemal som s nimi trpezlivosť. Kričal som na ne, keď si to nezaslúžili. Stalo sa, že som z vedľajšej izby započul, ako manželka deťom vraví: „Dnes sa ockovi radšej vyhýbajte. Nemá dobrú náladu.“

Nie je správne, aby mňa a moju rodinu takto poznačili finančné problémy. Vždy som sa považoval za človeka, ktorého peniaze nevyvedú z miery tak, ako sa to vtedy dialo. Nie peniaze sú mojím pánom, ale ja som pánom svojich peňazí, no nie? Túto dôležitú lekciu som chcel naučiť aj svoje deti. Až na to, že teraz ma peniaze ovládali – minimálne moje myšlienky, nálady a mieru stresu. Nebol som pre deti veľmi dobrým príkladom.

Pred manželkou som nepriznal, aká vážna je naša finančná situácia, lebo som nechcel, aby ju to položilo, tak ako to položilo mňa. Stačilo, že som panikáril ja, nemuseli sme panikáriť obaja.

Ona však vedela, prečo som taký podráždený a popudlivý.

Začala sa pýtať, či je múdre zotrvávať v neziskovej organizácii. Iste by som mal lepší, stabilnejší príjem niekde inde. Vedela však, že som presvedčený, že mám robiť práve túto prácu, a to aj napriek našim finančným tlakom. Radšej som skúšal svoj stres pred ňou skrývať, lebo by len potvrdzoval jej slová, čo ma stresovalo ešte viac!

Snažil som sa tváriť, že je všetko v poriadku. Nakoniec však bolo nad slnko jasnejšie, že nič v poriadku nie je. Ani ja som nebol v poriadku. Každú chvíľu som na niektoré z detí nakričal za nejakú maličkosť alebo som bol jednoducho podráždený.

Odvtedy sa veci trochu zlepšili. Neziskovému startupu sa začalo dariť a už si na seba vie zarobiť. Na konci tunela nám svieti svetlo, ale rozhodne ešte nie sme za vodou. Musíme splácať účty a dlhy a niekedy ma ešte premknú obavy, či to v daný mesiac utiahneme.

Ten rok bol jedným z najťažších v mojom živote. Zároveň však pomohol formovať môj charakter. Začal som k peniazom a ich míňaniu pristupovať zodpovednejšie. Uvedomil som si, ako nezdravo nakladám so stresom. A vďaka tomu, že som mal možnosť okúsiť štedrosť iných z prvej ruky, aj ja som sa stal štedrejším človekom.

Ak aj teba ťaží finančná tieseň, porozprávaj sa s nami o tom. Finančné problémy môžu byť ako čierny tieň, ktorý ťa všade prenasleduje. Nemusíš mu však čeliť osamote. Nechaj nám na seba kontakt a v krátkom čase sa s tebou spojí niekto z nášho tímu.


Nemusíš sa so svojím problémom trápiť osamote. Porozprávaj sa o ňom s jedným z našich e-koučov. Naši e-kouči nie sú psychológovia. Sú to obyčajní ľudia, ktorí sú ochotní pozorne si ťa vypočuť a sprevádzať ťa na tvojej ceste životom.

Niektoré zápasy v živote sú obzvlášť ťažké. Ak premýšľaš nad tým, že si chceš ublížiť, prosím, prečítaj si toto!

Vyplň tento kontaktný formulár, aby sme sa s tebou mohli spojiť. Pokúsime sa ti odpovedať do 2 – 3 dní. Komunikácia s e-koučom je bezplatná, prebieha prostredníctvom emailov a zachovávame pri nej diskrétnosť.

Pohlavie:
Veková skupina: