Hovorí sa, že Vianoce sú najkrajším obdobím roka. No nikto ti nepovie, čo robiť, keď to tak nie je.

Pohľadnice a koledy nám rady pripomínajú, že Vianoce sú časom pre rodinu a spolupatričnosť. V reklamách vidíme usmiate tváre, užívajúce si pokoj a pohodu. Kiežby sa podľa toho riadili aj naše životné problémy!

December môže byť pre mnohých z nás tým najdlhším mesiacom v roku, ak už dopredu vieme, že budeme cez Vianoce sami. Ak bude tento rok počas sviatkov niekto chýbať, ak je nejaký člen rodiny chorý alebo nás v noci budia nočné mory kvôli finančným ťažkostiam, možno budeme mať chuť Vianoce jednoducho „zrušiť“. Sú roky, keď sú Vianoce jednoducho nad naše sily. Vianoce sa však zrušiť nedajú a nedá sa ani niekde zašiť na celý mesiac. Sviatky sa blížia - s naším povolením, alebo bez neho. Ako im teda čeliť , keď vopred vieme, že budú ťažké?

Ak sa zmenili tvoje životné okolnosti, nezabudni, že sa môžu zmeniť aj tvoje plány, dokonca aj rodinné tradície. Môže to byť ťažké vysvetliť ostatným členom rodiny, ale nevzdávaj sa. Ak je pred tebou nejaká udalosť, ktorej sa už teraz obávaš (napríklad veľká rodinná večera), zdvorilo ju odmietni. Na dospelosti je najlepšie, že sa sami rozhodujeme, čo budeme robiť. Niektorým veciam sa nedá vyhnúť - stále musíme platiť dane alebo nakŕmiť svoje deti -, ale tých vecí je menej, než si myslíš. Vianoce sú aj tvoje sviatky. Ak to potrebuješ, vezmi kormidlo späť do svojich rúk.

Zmena Vianoc môže vyzerať rôzne. Premýšľaj, čo je pre teba v momentálnej situácii najlepšie. Možno chceš stráviť Vianoce v pokoji doma, alebo naopak, potrebuješ spoločnosť. Možno je čas kúpiť si novú sadu ozdôb na stromček, ak si netrúfaš vytiahnuť škatule plné spomienok z minulého roka. A možno to jednoducho celé nechaj tak a vyraz niekam do teplých krajín. Je to naozaj na tebe.

Ak tento rok vyzerajú Vianoce čudne, ak je doma neprirodzené ticho, urob niečo pre to, aby si si sviatky užil napriek tomu, že si sa ocitol sám.

VYSKÚŠAJ JEDEN Z TÝCHTO ŠTYROCH NÁPADOV:

VYZDOB SVOJ DOMOV

Nájdi si čas a skrášli si svoj domov, aj keď tvoju vianočnú výzdobu neuvidí nik okrem teba. Nemusíš ozdobiť celý dom ani vyťahovať všetky krabice z pivnice. Nemusí to vyzerať presne tak ako minulý rok. Postav si vianočný stromček alebo zaves nejaké svetielka. Vytvor si vianočnú atmosféru, aj keď len tak trochu. Jednou z najťažších vecí na tom, keď človek trávi Vianoce osamote, je pocit, že všetci ostatní prežívajú krásne chvíle a na teba zabudli. Aspoň ty na seba nezabudni a dopraj si niečo pekné. Príjemné prostredie pohladí tvoju dušu.

NAPLÁNUJ SI NIEČO ŠPECIÁLNE

Nie je nič horšie, ako počúvať, ako sa všetci naokolo tešia na blížiace sa sviatky a ty sa nemáš na čo tešiť. Naplánuj si pre seba niečo naozaj špeciálne. Nemusí to byť nič vyslovene vianočné, len si nájdi niečo, na čo sa môžeš vopred tešiť. Môže to byť malý výlet do prírody, koncert (naživo či online), prezeranie starých albumov či videí, nový (alebo staronový) koníček, domáci wellness a pod. Zlepší to tvoje sviatky a zároveň ti to dá skvelú odpoveď na obávanú otázku: „A ty čo budeš robiť na Vianoce?“

BUĎ S INÝMU ĽUĎMI

Sedieť doma osamote na Štedrý deň je neuveriteľne ťažké. Nájdi ľudí, s ktorými môžeš stráviť tento deň. Ak máš priateľov, ktorí budú tieto Vianoce tiež sami, pozvi ich na večeru alebo si spolu niečo zahrajte. Ak by si radšej niekde užitočne pomáhal, existujú mnohé charitatívne organizácie a výdajne teplého jedla, ktoré na Štedrý deň potrebujú dobrovoľníkov. Nech sa rozhodneš urobiť čokoľvek, uisti sa, že máš komu povedať „Veselé Vianoce“.

DOPRAJ SI CHVÍĽU POKOJA

Niekedy sme na Vianoce sami, lebo sa stalo niečo smutné. Ak to je tak aj v tvojom prípade, dopraj si čas a možnosť cítiť sa smutne. Obmedz svoje aktivity. Ak sú nejaké tradície, ktoré by boli pre teba tento rok priveľkou záťažou, nezabudni, že ich môžeš pokojne odmietnuť. Vianoce niekedy vykresľujú ilúziu ideálneho sveta, kde je všetko úžasné a všetci majú byť šťastní. Odolaj nutkaniu nasadiť si falošný úsmev na celý mesiac.

Možno budeš mať pokušenie sviatky odignorovať a vyhlásiť: „V mojej domácnosti sa tento rok nebudú konať žiadne Vianoce!“ Nerob to, prosím. Aj keď oslava Vianoc narástla do obludných rozmerov, ich jadrom je v podstate veľmi pokojná chvíľa. Môžeš svoje sviatky očistiť od zbytočného pozlátka, ale nepremeškaj prísľub a nádej adventného obdobia.

Vianoce začali narodením dieťatka v skromných podmienkach. Začali dvomi mladými ľuďmi, ktorí boli unavení z dlhej cesty a zaskočení, že si dieťa vybralo práve túto chvíľu na príchod na svet. Nebolo to čarovné ani nablýskané, práve naopak. Bola to tichá, pokorná chvíľa, keď do sveta vstúpila nádej. (Ak máš rád detaily, prečítaj si vianočný príbeh z Evanjelia podľa Lukáša).

Nech sú tvoje okolnosti tento december akékoľvek, nezabudni, že to, čo tu oslavujeme, je nádej. Ak sa nedokážeš ponoriť do hluku a žiary komerčnej verzie tohto sviatku, sústreď sa na túto jednoduchú pravdu.

Ak sa už dopredu obávaš týchto Vianoc, porozprávaj sa s jedným z našich e-koučov. Sme tu pre teba. Pokojne nám napíš, je to bezplatné a anonymné.
Autor článku: Claire Colvin

Zdroj fotografie: Paola Chaaya