Myslela som si, že je to ten pravý

Sedel sám na opačnom konci učebne. Nový chalan v poslednom ročníku. Na prvý pohľad pôsobil tajomne, no rozhodne stál aj za druhý (či tretí) pohľad. Stretli sa nám oči a pocit, ktorý ma v tej chvíli zaplavil, bol ohromujúci. Rýchlo som zavrela oči a odvrátila pohľad. On spravil to isté. Viem to, lebo som sa naňho pozrela znova. A on ma pri tom pristihol. Ešte v ten deň som naverbovala svoje kamarátky, aby sme sa mu išli pozdraviť a predstaviť. V skupine som sa cítila v bezpečí.

Začal sa kamarátiť s mojou partiou, ktorá ho rýchlo prijala. Stále častejšie sme však trávili čas vo dvojici: na prechádzke či zahĺbení do rozhovoru. Nasledovali aj fyzické prejavy náklonnosti. Prvýkrát v živote som sa cítila skutočne pekná. Môj svet zalialo slnko.

Spočiatku sa ku mne správal veľmi pekne. Všetci kamaráti vraveli, ako krásne sa k sebe hodíme. Úprimne sa o mňa zaujímal a chcel robiť to, čo ma bavilo. Kupoval mi drobné darčeky a jeho dobre načasované bozky mi roztápali srdce. Iste, prehovoril ma aj na veci, ktoré by som za normálnych okolností nerobila, ale chcela som mu vyhovieť. Keď som bola s ním, cítila som sa úžasne. Všetci vedeli, že tvoríme pár, len málokedy sme neboli spolu. Boli sme ako siamské dvojčatá: neoddeliteľná dvojica.

A potom prišla obávaná veta: „Potrebujem pauzu.“

Potom sa však veci začali meniť. Najprv mi to nedochádzalo... alebo som sa rozhodla ignorovať signály? Hodinové meškanie a kopec výhovoriek. Červené, krvou podliate oči, ktoré mal vraj kvôli dlhým hodinám štúdia a práce. Dlhé pohľady do neznáma, keď som ho doslova ťahala späť do reality, bojujúc o jeho pozornosť. A potom prišla obávaná veta: „Potrebujem pauzu.“

Dala som mu ju. Vravela som si, že je to dočasné. Všetci z času na čas zažívame stres a hoci som chcela stáť pri ňom, on vravel, že chce byť sám. Snažila som sa nebrať si to k srdcu, ale nedarilo sa mi to. Dlho do noci som v slzách objímala vankúš a nevedela som, ako s ním hovoriť o tom, prečo ma už nemiluje.

Pomaly sa začal vytrácať z môjho života. Postupne zmizol ako skejtbord naberajúci rýchlosť cestou dolu kopcom a ja som bola zdrvená. Zmätená. Odmietnutá. Plná úzkosti. Čo také som spravila?

Od kamarátov sa ku mne dostalo, že ho videli s iným dievčaťom. Viem, že mi chceli dobre, ale ja som to nechcela počuť. Po dvoch mesiacoch sa zjavil pred mojou obľúbenou kaviarňou a chcel sa rozprávať. Takmer som ho nespoznala. Jeho pokožka mala sivastý nádych, oči mal prázdne. Povedal mi, že sme sa príliš zblížili, a to ho vydesilo. Uvedomil si však, že bezo mňa je to ešte horšie. Odpustila som mu a veci boli znova také ako kedysi. Na chvíľu. Potom sa opäť vynoril jeho starý vzorec správania. Tentokrát som odišla ja. Ako sa hovorí: „Ak ma podvedieš raz, hanba ti. Ak ma podvedieš druhýkrát, hanba mi.“

O tri mesiace sa zjavil pred mojimi dverami. Konečne vyšiel s farbou von. Bral drogy a po celý čas som bola ja tá druhá. Myslel si, že slušné a dobré dievča ako ja ho zachráni. No jeho priateľka a drogy ho natoľko priťahovali, že im nedokázal odolať. Povedal mi, že je tehotná. Hoci ju neľúbil, chceli tomu dať šancu a ísť spolu aj na liečenie – kvôli dieťaťu. Časť zo mňa ho obdivovala pre jeho úprimnosť a odvahu, ale väčšia časť mu chcela vyškriabať oči.

Tento „nesprávny“ chalan ma naučil veľa správnych vecí. Emócie nemôžu byť základom, na ktorom je postavený vzťah. Ani sex. Musíte na to ísť pomaly a navzájom sa spoznať, než začnete spolu randiť. Všímaj si, ako sa správa k svojej rodine i k tej tvojej. A pýtaj sa svojich najbližších priateľov, čo si o ňom úprimne myslia.

Nedokážeš zmeniť iného človeka. Ani on nedokáže zmeniť teba.

Neskrývaj svoje pravé ja len pre to, aby to náhodou neodradilo človeka, ktorému sa chceš zapáčiť. Nie je dobré, ak neustále robíš a hovoríš len to, čím podľa teba na neho urobíš dojem. Na nič sa nehraj. Ak sa mu nepáčiš, keď si sama sebou, nebude to fungovať. Ak sa nedokáže zmieriť s tvojimi zvláštnosťami a tým, čo ťa robí „tebou”, asi mu na tebe až tak nezáleží.

Nedokážeš zmeniť iného človeka. Ani on nedokáže zmeniť teba. Nesnaž sa byť niekým iným len preto, že k niekomu cítiš príťažlivosť. Ak chceš niečo na sebe zmeniť, urob to kvôli sebe.

Ak so sebou nie si spokojná alebo spokojný, rob s tým niečo. Nespoliehaj sa na to, že vďaka niekomu inému budeš mať ohľadom seba lepší pocit. Samozrejme každému z nás lichotí, keď sa niekomu páčime, otázkou však je, či sa tomu druhému páči naše pravé ja, alebo niekto, na koho sa hráme. Nie je to férové voči tvojmu partnerovi ani voči tebe, lebo keď napokon vypláva na povrch tvoje skutočné ja (čo sa skôr či neskôr stane), nemusí sa mu páčiť. Niekomu z vás – alebo obom – to skôr či neskôr ublíži.

Možno máš aj ty zlomené srdce kvôli rozchodu. Vieme, aký to je zdrvujúci a pokorujúci pocit. Rozumieme tvojmu hnevu, bolestnej osamelosti a pochybnostiam. Alebo sa možno bojíš, že človek, s ktorým si vo vzťahu, nie je pre teba ten „pravý“. Ak sa o tom chceš s niekým porozprávať, je ti k dispozícii jeden z našich e-koučov. Stačí vyplniť nasledujúci formulár a čoskoro sa s tebou spojí niekto z nášho tímu.

Zdroj fotografie Nicolas Postiglioni

Nemusíš sa so svojím problémom trápiť osamote. Porozprávaj sa o ňom s jedným z našich e-koučov. Naši e-kouči nie sú psychológovia. Sú to obyčajní ľudia, ktorí sú ochotní pozorne si ťa vypočuť a sprevádzať ťa na tvojej ceste životom.

Niektoré zápasy v živote sú obzvlášť ťažké. Ak premýšľaš nad tým, že si chceš ublížiť, prosím, prečítaj si toto!

Vyplň tento kontaktný formulár, aby sme sa s tebou mohli spojiť. Pokúsime sa ti odpovedať do 2 – 3 dní. Komunikácia s e-koučom je bezplatná, prebieha prostredníctvom emailov a zachovávame pri nej diskrétnosť.

Pohlavie:
Veková skupina: