Možno máš pocit, že si jediný, kto zápasí s úzkosťou, pravda je však taká, že prejavy úzkosti prežíva množstvo ľudí. Rovnako ako ty premýšľajú, ako prekonať úzkosť a strach.
Hoci záchvaty úzkosti či paniky prežíva množstvo ľudí, stále sa s nimi spájajú rôzne predsudky a mylné predstavy. A práve to mnohým bráni vyhľadať potrebnú pomoc.
Ak ti už niekedy niekto povedal, že sa máš „jednoducho upokojiť“ alebo sa „dať dokopy“, je nám to fakt ľúto. Takéto rady sa rodia z nevedomosti a tí, čo ich dávajú, netušia o vážnosti ochorenia, ktorým trpíš.
Stigma obklopujúca úzkostné stavy môže viesť k sebaspochybňovaniu a pocitom hanby. A nemusí pochádzať len od iných. Možno aj ty mylne veríš tomu, že tvoj stav je prejavom osobnej slabosti alebo že by si mal byť schopný zvládnuť svoj strach bez pomoci. Pocity menejcennosti spojené s touto poruchou a utkvelá predstava, že stavy úzkosti negatívne ovplyvnia pohľad iných na teba, vedú k pocitu hanby.
Je dôležité, aby si nehľadal výhovorky, prečo nevyhľadať potrebnú odbornú pomoc a liečbu úzkosti. Je to ťažké, ale nespadni do tejto pasce! Nebuď obeťou, ale človekom, ktorý pracuje na víťazstve. Rob malé kroky, ale rob aspoň niečo.
Ak sa snažíš zbaviť úzkosti, ponúkame ti niekoľko dobrých rád:
- Začni sa liečiť. Možno si nechceš priznať, že potrebuješ liečbu, ale tá ti môže priniesť úľavu. Pomôže ti identifikovať problém a zmierniť symptómy, ktoré ti sťažujú prácu aj osobný život. Súčasťou liečby môže byť aj užívanie liekov na úzkosť – neboj sa toho.
- Neizoluj sa. Povedz o svojom probléme ľuďom, ktorým dôveruješ, a dovoľ im prejaviť ti súcit, podporu a pochopenie. Môžu ti s úzkosťou značne pomôcť.
- Skús si nájsť podpornú skupinu. Podporné skupiny u nás ešte nie sú samozrejmosťou, ale minimálne na sociálnych sieťach sa už dajú nájsť aj na Slovensku skupiny ľudí, ktorí hľadajú spôsoby, ako bojovať proti úzkosti. Podpora ľudí, ktorí prechádzajú niečím podobným ako ty, pôsobí na zotavovanie mimoriadne priaznivo. Okrem toho môžeš byť aj ty oporou a povzbudením pre iných.
- Nestotožňuj sa so svojou chorobou. Si viac, než tvoja choroba. Nezľahčuj ju ani ju nepopieraj, jednoducho uznaj, že tvoje „ja“ nie je charakterizované len tým, čo v tvojom tele či mysli momentálne nefunguje.
- Hovor o tom. Porozmýšľaj nad možnosťou opísať svoje skúsenosti s úzkosťou v blogu alebo napíš redaktorovi nejakých novín či časopisu. Tvoj pohľad môže dodať odvahu tým, čo čelia podobným ťažkostiam, a pomôcť vzdelávať verejnosť o úzkostných poruchách.
Ak sa snažíš prekonať úzkosť, môžeš sa bezplatne skontaktovať s jedným z našich e-koučov. Naši e-kouči sú pripravení s tebou porozprávať a poskytnúť ti potrebnú oporu. Stačí kliknúť na tlačidlo „Napísať e-koučovi“.
Zdroj fotografie: Fernando @cferdo