Keď si Ema spomenula na šokujúci rozhovor s Lindou, znova ju zaplavila bolesť. Pätnásť rokov boli najlepšie priateľky – spriaznené duše – a teraz je ich vzťah v troskách. Linda sa nechce pomeriť, a tak sa Ema musí vyrovnať s krutou bolesťou a zmieriť sa s rozpadnutým vzťahom.

Strata blízkeho priateľa patrí medzi najbolestnejšie skúsenosti v živote.

Priateľstvá môžu zaniknúť z rôznych dôvodov. Ľudia si pri prechode do rôznych životných štádií môžu zrazu uvedomiť, že už toho nemajú toľko spoločné ako kedysi. Alebo sa jeden z priateľov odsťahuje. Alebo priateľov rozdelí nevyriešený konflikt – to je najbolestnejší dôvod.

Ako sa dá vyrovnať so stratou priateľa?

1. OPLAČ STRATU PRIATEĽSTVA

Smútenie môže trvať týždne, mesiace, dokonca roky. Veľa závisí od toho, aký hlboký bol ten vzťah a ako sa skončil. Prijmi fakt, že vzťah sa skončil. Ak sa máš z toho pozbierať, musíš to prijať. A neznamená to utápať sa v pocitoch viny. Vyhýbaj sa špekulovaniu „čo by bolo, keby…“.

Nepotláčaj bolesť. Bolesť prekonáš tak, že ju precítiš. To, čo cítiš, je skutočné. Bolí to. Nebráň sa pocitom bolesti, ale nenechaj sa nimi pohltiť. Utrpenie sa môže stať ospravedlnením zatrpknutosti, hnevu, nespokojnosti, alebo nástrojom rastu.

2. VYHNI SA NEZDRAVÝM OBRANNÝM MECHANIZMOM

Snaž sa v tomto bolestivom procese vyhnúť nezdravým riešeniam, medzi ktoré patrí:

Uzatváranie sa pred inými. Samota ti môže poskytnúť čas na premýšľanie, úvahy, rast a rozvoj, ale nie je zdravé vyhýbať sa ľuďom úplne. Ak to robíš, môže to byť znamením toho, že pred nimi utekáš, lebo sa bojíš odmietnutia, záväzku alebo pre nedôveru.

Zaneprázdnenosť. Možno sa ti zo začiatku zdá, že ti pomáha rozptyľovať sa rôznymi činnosťami, ale ak v tom budeš pokračovať, môžeš tým oddialiť svoje zotavovanie. Vyhýbanie sa bolesti nie je riešenie, ale odsúvanie riešenia.

Neustále sa obklopovanie ľuďmi. Pre zotavovanie sa je dôležité tráviť nejaký čas aj osamote. Keď si neustále obklopený inými ľuďmi, môžeš byť v pokušení čerpať silu z nich. Ty sa však potrebuješ naučiť stáť na vlastných nohách a prelúskať sa danou situáciou. Pre spracovanie bolesti je veľmi dôležité nájsť rovnováhu medzi časom stráveným osamote a trávením času s inými.

3. PUSTI TO Z RÚK

Pustiť z rúk znamená rásť. Niekedy môže byť dokonca nutné vzdať sa daného priateľstva úplne. Posvieť si na svoje emócie. Identifikuj pocity ako láska, hnev, horkosť či pomstychtivosť. Investuj do osobného rastu a nie do mŕtveho vzťahu.

Odpusť. Odpustenie je akt vôle. Znamená oslobodiť sa od pocitov horkosti, zatrpknutosti či túžby po pomste vo vzťahu k danej osobe. Ak túžiš po vnútornej slobode, odpustenie nie je len možnosť – je to nevyhnutnosť. Súčasťou odpúšťania je uvedomenie si, ako veľa ti odpúšťa Boh. Umožní ti to odpustiť a vidieť zlyhania iných očami milosrdenstva. Dobrí priatelia vedia dobre odpúšťať.

Odpustenie sa nemá viazať na žiadne podmienky, ale dôveru si treba zaslúžiť. Toto je mimoriadne dôležité v dysfunkčných vzťahoch. Nie vždy je múdre snažiť sa o zmierenie, ak ti daný vzťah ubližuje.

4. ODVÁŽ SA ZNOVU MILOVAŤ

Blízkosť je riskantná, o tom niet pochýb. Pokus o nadviazanie vzťahu sa môže skončiť odmietnutím. Tak prečo nehrať na istotu? Cena za istotu je privysoká – v budúcnosti na teba čakajú priatelia, pre ktorých sa ti oplatí riskovať. Ak sa už nepokúsiš o vzťah, možno ich nenájdeš.

Otvor sa. Je ľahké podľahnúť strachu z odmietnutia. Ak sa ti chce niekto s niečím zveriť, ale zdráha sa, otvor sa prvý ty. Keď tvoji priatelia zistia, že sa ti môžu zdôveriť a že ich tajomstvá sú u teba v bezpečí, dáš im tým vzácny dar. Otvoriť sa pred inými je spôsob, ako si budovať vzťahovú väzbu.

Uvedom si, že riziko, ktoré podstúpiš, stojí za to. Uvedom si, že niektorí z tvojich priateľov prišli do tvojho života len na určité obdobie. Každý z nich sa však nejakým spôsobom podpísal na tom, kým si sa stal. Prijmi skutočnosť, že možno sa nikdy nedozvieš, prečo sa niektoré vzťahy skončili. Premýšľaj nad tým, čo pozitívne priniesli do tvojho života a v čom ťa pozitívne ovplyvnili. Ak si v niektorom priateľstve zažil zradu a bolesť, premýšľaj nad tým, ako ťa v živote posunulo to, že si sa s tým musel vyrovnať.

Rozpadnutý vzťah ti dáva na výber – môžeš zahorknúť alebo rásť. Horkosť ničí len toho, kto ju cíti – človeka, na ktorého sa hneváš, sa nedotkne. Čo si teda vyberieš?

Ak prechádzaš vo vzťahu k priateľovi ťažkým obdobím a potrebuješ sa o tom s niekým porozprávať, vždy si ťa radi vypočujeme. Môžeš sa nám ozvať kedykoľvek. Stačí vyplniť kliknúť na tlačítko "Napísať e-koučovi".




Zdroj fotografie: Laura Peruchi