Možno máš pocit, že si jediný, kto zápasí s úzkosťou, ale nie si. Na celom svete trpia úzkostnou poruchou milióny ľudí.

Hoci sa s úzkosťou borí toľko ľudí, stále sa s ňou spájajú rôzne mylné predstavy a predsudky. A práve to ti môže brániť vyhľadať potrebnú pomoc.

Ak ti už niekedy niekto povedal, že sa máš „jednoducho vzchopiť“ alebo „dať dokopy“, je nám to fakt ľúto. Takéto rady sa rodia z nevedomosti a tí, čo ich dávajú, netušia o vážnosti ochorenia, ktorým trpíš.

Stigma obklopujúca úzkostné poruchy môže viesť k sebaspochybňovaniu a pocitom hanby. A nemusí pochádzať len od iných. Možno aj ty mylne veríš tomu, že tvoj stav je prejavom osobnej slabosti alebo že by si mal byť schopný dostať ho pod kontrolu bez pomoci. Pocity menejcennosti spojené s touto poruchou a utkvelá predstava, že toto ochorenie negatívne ovplyvní pohľad iných na teba, vedú k pocitom hanby.

Je dôležité, aby si nehľadal výhovorky, prečo nevyhľadať potrebnú odbornú pomoc a liečbu. Je to ťažké, ale nespadni do tejto pasce! Nebuď obeťou, ale človekom, ktorý pracuje na víťazstve. Rob malé kroky, ale rob aspoň niečo.

Ak zápasíš s úzkosťou, ponúkame ti niekoľko dobrých rád:


Ak prežívaš nejaké zápasy, môžeš sa bezplatne skontaktovať s jedným z našich e-koučov, ktorý sa s tebou dôverne porozpráva a poskytne ti potrebnú oporu. Stačí kliknúť na tlačidlo „Napísať e-koučovi“.
Autor článku: Dawson McAllister

Zdroj fotografie: Fernando @cferdo